Šiais metais galėtume minėti ir Marijampolės mokytojų seminarijos pirmosios laidos 100-metį. Laidos, tarp kurios absolventų buvo rašytojas Kazys Boruta ir filosofas Pranas Dielininkaitis. 95 metai šiemet sukanka ir seminaristų sodintam seminarijos parkui, 65-eri – ikimokyklinio ugdymo pedagogų Marijampolėje rengimui. Lietuvos ikimokyklinio ugdymo koncepcijai – 35 metai. Taigi tokių istorijos ženklų apsuptyje yra prasminga ne tik nagrinėti tai, kas yra ir kas bus, bet ir stengtis nepamiršti to, kas buvo. Atsižvelgiant į istorinį kontekstą, 2024 m. rugsėjo 27 d. įvyko pedagogų rengimo Marijampolėje 105-mečiui paminėti skirti renginiai, kuriuos organizavo Marijampolės kolegijos Edukologijos ir socialinio darbo fakultetas.
Minėjimas prasidėjo atminimo lentos, ant aktorių namu vadinamo pastato fasado, atidengimu nusipelniusiems pedagogams – ilgamečiui Marijampolės Pedagoginės mokyklos direktoriaus pavaduotojui Vytautui Viliūnui ir lituanistei Liudai Paštukaitei-Viliūnienei. Ją atidengė jų sūnus Dalius Viliūnas kartu su Marijampolės kolegijos direktore Ale Murauskiene, kuri prieš įprasminant iškilių žmonių atminimą, tarė „Gyvenimas žemėje laikinas, bet žmogaus išėjimas neužbaigia gyvenimo, tik pakeičia žmogaus būtį, primindamas jo nueitą kelią, palikdamas atmintyje jo darbus, bendrystę ir prisiminimus. Tai žmonės epochos, kūrę mokslo židinį.“ To padaryti nesukliudė ir renginio metu užklupęs rudeninis lietus. Jo metu atminimo lentą pašventino kolegijos kapelionas Kęstutis Žemaitis, o buvusi ilgametė Marijampolės Pedagoginės mokyklos dėstytoja, lituanistė Lina Leonavičienė, tardama keletą žodžių, pasidalino gražiais, nostalgiškais prisiminimais „kiek čia perskaityta literatūros, aptarta ir išanalizuota spektaklių…“
Antrąją minėjimo dalį sudarė respublikinė mokslinė-praktinė konferencija „Švietimas Sūduvoje: tradicijos ir inovacijos“, kuri vyko Marijampolės Meno mokykloje, buvusios Marijampolės aukštesniosios pedagoginės mokyklos patalpose. Šios konferencijos plenarinio posėdžio metu susirinkusiuosius sveikino Marijampolės kolegijos direktorė Alė Murauskienė teikdama, kad „neįmanoma išsakyti žodžiais, kokias tradicijas ir kokią patirtį yra sukaupusi Mokytojų seminarija, Pedagogų rengimo mokykla ir šiandieninė Marijampolės kolegija. Kiekvienas jubiliejinis pedagogų rengimo paminėjimas, iš tiesų, yra susietas su tam tikromis tradicijomis. Šioje salėje koncertuodavo žymiausi operos solistai ir tokioje auroje formavosi bei augo studentai.“ Taip pat direktorė pasidžiaugė, jog minint šį jubiliejų ir kolegijos egzistencijos šaknis, grįžtame į tradicijas bei esame atviri inovacijomis. Dėl to, šioje konferencijoje, dalis pranešimų bus skirti pedagogikos šaknims, o kita – inovacijoms – kur įsitvirtinę verslo, teisės, IT sritys. Linkėdama turiningų diskusijų, dėkojo visiems dalyviams, jog yra kolegijos tradicijų, kultūros tęstinumo dalimi, šiandieninių idėjų ir pedagogų rengimo Sūduvai bei Lietuvai kalvėje.
LR Seimo narys Andrius Vyšniauskas atkreipė dėmesį, jog „ši diena tikrai labai svarbi, nes Lietuvoje nėra daug tokių institucijų, kurios minėtų daugiau nei 100 metų“ bei pabrėžė, jog „mokytojų Seminarija pradėta kurti 1919 m. Tuo pačiu metu, kai kūrėsi ir Lietuvos kariuomenė, kovodama už valstybės nepriklausomybę. Tai reiškia, jog tuo metu Lietuvos valstybės kūrėjai suprato, kad mokytojai yra labai reikšmingi, nes reikėjo išsilavinusių žmonių, kurie galėtų kurti modernią valstybę.“ Taip pat pasidžiaugė ne vien tuo, kad Marijampolė turi gilią istoriją, bet ir tuo, jog mokytojų rengimas vienokia ar kitokia forma išliko iki šiol, o ateities perspektyvoje, tapus MRU Sūduvos akademija, planuojamas platesnis spektras rengiamų pedagogų.
MRU Žmogaus ir visuomenės studijų fakulteto prodekanas prof. dr. Linas Selmistraitis džiaugėsi būdamas Marijampolės mieste, nes tai jo gimtasis kraštas, sveikino susirinkus ypatinga proga ir atkreipė dėmesį, jog „šiandien minima ne tik švietimo istorija, bet ir kartu kviečiama į ateitį, kurią kartu kursime Sūduvos akademijoje.“ Tuo pačiu dėkojo Marijampolės kolegijai „prisidėjus prie kultūrinio švietimo Sūduvoje atsiradimo ir jo puoselėjimo, inovatyvių sprendimų. Šiandienos iššūkiai reikalauja ne tik stiprių akademinių žinių, bet ir lankstumo, kūrybiškumo, gebėjimo prisitaikyti prie kintančio pasaulio.“ Dėl to profesorius džiaugėsi, kad Marijampolėje atsiranda naujas reikšmingas padalinys ir tikisi, jog ši partnerystė prisidės prie lietuviško švietimo stiprinimo, siekiant bendros vizijos – kurti šviesesnę ateitį.
Tardamas sveikinimo žodį Marijampolės meno mokyklos direktorius Valentinas Butanavičius teigė, kad „būdamas čia supratau, jog menas ir mokslas yra labai atviri ir linkėjo, jog tai susijungtų, kad kaip buvo XVI a. Dėl to, prasidėjusiai konferencijai nuo Bacho „Dangaus“ iki Štrauso „Sūkurio“ linkiu, kad duotų charizmos ir lengvumo, jog pažiūrėtume į tai kas sudėtinga, sunku, sunkiai įvertinama arba išgyvenama lengvai per laiko šydą.“
Nuskambėjus prasmingiems sveikino žodžiams ir pristačius plenarinio posėdžio pranešimus, vyko darbas diskusijų grupėse, kuriose švietimo, ugdymo, inovacijų taikymo ir kitas aktualijas bei patirtį analizavo ne tik Marijampolės kolegijos dėstytojai, bet tarp konferencijos 36 pranešimų autorių buvo ir kolegos iš Mykolo Romerio bei Vytauto Didžiojo universitetų, Vilniaus kolegijos ir partnerystės ryšiais su mumis susijusių įvairių regiono švietimo bei socialinės įstaigos.
Dėkojame visiems, kas dalyvavo Marijampolės ir Sūduvos kraštui reikšminguose renginiuose, kurie tikime, jog leido pajusti istorinę pedagoginę svarbą, pagarbą žinių šviesą nešusiems ir nešantiems žmonėms, o išklausyti pranešimai, vykusios diskusijos įvairiomis temomis, praturtino objektyviomis pažintimis, leido įgyti naujų patirčių, skatinsiančių siekti aukštojo išsilavinimo bei skleistis mokslinei kūrybai.
Išskirtinį „ačiū“ tariame skulptoriui Andrėjui Cybrenkovui, už atminimo lentos sukūrimą nusipelniusiems Sūduvos krašto pedagogams, fleitos skambesiu atminimo lentos atidengimą palydėjusiai Danai Žemaitienei, buvusiai Marijampolės pedagoginės mokyklos dėstytojai. Taip pat Marijampolės Meno mokyklos auklėtinėms bei mokytojoms už konferencijoje nuskambėjusius, rudeniškai melancholiškus, kūrinius, suskambusius fortepijono garsais.
Marijampolės kolegijos informacija